top of page
Su Arıtma ve Cam

su arıtma ekipmanları

smartson

Su Arıtma Ekipmanları

Yeni Nesil Su Arıtma Cihazları

TERS OSMOZ

DENİZ SUYU ARITMA
UV STERİLİZATÖRLERİ
SU FİLTRELEME SİSTEMLERİ
SU YUMUŞATICILAR

FİLTRE KARTUŞLARI
FİLTRE MUHAFAZALARI
BAĞLANTI PARÇALARI VE AKSESUARLAR
HORTUMLAR, BORULAR
ŞEBEKE SUYU TESİSAT SETLERİ
ÖLÇÜM VE TEST
MEDYALAR, REÇİNELER VE BOŞ KAPLAR

TABET TUZLAR

Ev ve işyerinizde kullanıma uygun son teknoloji ile donatılmış en iyi su arıtma cihazlarını bünyemizde bulabilirsiniz. Yeni nesil hızlı ve güvenli su arıtma çözümlerimiz hakkında detaylı bilgi ediniz. Ev ve işyerleri için su arıtma cihazı almadan önce uzmanlarımıza danışın.

bodrum su arıtma cihazı bodrum.jpg

Su Filtreleri Nasıl Çalışır?

Su Filtreleri Nedir?

Su Filtreleri, daha kaliteli su elde etmek için sudaki tortu, tat ve koku, sertlik ve bakteri gibi istenmeyen yabancı maddeleri giderir. Daha lezzetli içme suyu üretmekten, kahve demlemek ve kristal berraklığında buz yapmak gibi daha özel uygulamalara kadar, suyla ilgili her türlü sorunu çözmek için çok çeşitli filtreler ve kartuşlar sunuyoruz.

5 Filtre Türü

Uygulamanızda, neyi ortadan kaldırmaya çalıştığınıza veya bazı durumlarda durdurmaya çalıştığınıza bağlı olarak 5 tip su filtresi vardır:

Ev Sürahisi Su Filtresi

Mekanik Filtreler
Emiş Filtreleri
Tutma Filtreleri
İyon Değiştirme Filtreleri
Ters Osmoz Filtreleri
Bunların her biri farklı bir su sorununu ele alır ve birçok filtre, birden fazla düzeyde filtreleme gerçekleştirmek için aslında bu yöntemlerin bir kombinasyonunu kullanır

Nasıl Çalışırlar?

Su, gezegendeki en önemli maddelerden biridir; Dünya yüzeyinin %71'ini kaplar ve insan vücudu bu maddenin %75'ini içerebilir. Su, tarım, bilim, tıp, ulaşım, ısıtma, rekreasyon ve gıda işlemenin yanı sıra yıkama ve belki de en önemlisi içme gibi çok sayıda uygulama için hayati öneme sahiptir.

Çoğumuz için içme suyu, içmesi güvenli olan arıtılmış belediye kaynağından gelir, ancak genellikle suyu dezenfekte etmek ve mikroplardan ve bakterilerden uzak tutmak için kullanılan klor gibi kimyasallardan kaynaklanan hoş olmayan tatlar ve kokular içerir. Yaşadığınız yere bağlı olarak, şebeke suyunuzun boruları tıkayabilecek ve cihazlara zarar verebilecek kireç birikintilerinin oluşmasına neden olduğunu da görebilirsiniz. Bu sorunlar, klor tadı/kokusu ve kireç oluşumu , su filtrelemeyle çözülebilecek diğer yaygın su sorunlarından sadece ikisidir . Peki su filtreleri gerçekte nasıl çalışır?

Mekanik

Mekanik filtrelemenin temel fikri, sudaki tortuyu, kiri veya herhangi bir parçacığı bir bariyer kullanarak fiziksel olarak uzaklaştırmaktır. Mekanik filtreler, büyük kalıntıları filtreleyen basit bir ağdan, patojenik organizmaların ultra ince filtrelenmesi için son derece karmaşık gözenek yapısına sahip bir seramik filtreye kadar herhangi bir şey olabilir.

Mekanik filtreleme kullanan bir filtreye genellikle, filtrelerin kaldırabildiği parçacıkların boyutu açısından ne kadar etkili olduğunu gösteren bir mikron derecesi verilir. Görebileceğiniz genel derecelendirmeler şunları içerir:

5 mikron - Çıplak gözle görülebilen parçacıkların çoğunu giderir.
1 mikron – Mikroskop olmadan görülemeyecek kadar küçük parçacıkları giderir.
0,5 mikron - Kistleri (giardia ve cryptosporidium) ortadan kaldırır.

Emilim


Su filtrelerindeki emilim en yaygın olarak, su kaynaklı kirletici maddelerin yakalanmasında son derece etkili olan karbon tarafından gerçekleştirilir. Karbonun kirletici maddeleri bu kadar kolay absorbe etmesinin nedeni, klor gibi kimyasal yabancı maddeleri tutabilen köşe ve yarıklarla dolu devasa bir iç yüzeye sahip olmasıdır.

En yaygın ev tipi filtreler, istenmeyen tat ve kokuları emilim yoluyla azaltan granüler aktif karbon (GAC) içerir. Daha pahalı filtreler, genellikle daha etkili olan ve genellikle partikül giderme için bir mikron derecesi taşıyan karbon blok elemanlarını kullanır.

Filtreler için karbon yapmak amacıyla ahşap ve hindistancevizi kabuğu da dahil olmak üzere çeşitli farklı maddeler kullanılabilir; hindistan cevizi kabuğu filtreleri daha etkili ancak aynı zamanda daha pahalıdır.

Engelleyici


Engelleyici, bir maddenin kimyasal olarak izole edilmesi eylemidir. Gıda sınıfı polifosfat , kireç ve korozyona neden olan kalsiyum ve magnezyum minerallerini ayırmak için kireç önleyici filtrelerde yaygın olarak kullanılır . Bununla birlikte, polifosfat genellikle yalnızca çok küçük miktarlarda eklenir ve tortuyu yok etmek yerine yalnızca engeller. Bu, polifosfatın suyu yumuşatmadığı, bunun yerine mineralleri çözelti içinde tutarak temas ettikleri yüzeylerde kireç oluşumunu önlediği anlamına gelir.

Suda halen mevcut olan sert mineraller nedeniyle kireçlenmenin engellenmesi tüm uygulamalar için uygun değildir. Bunun yerine, alkalilik seviyesi 180 ppm veya daha fazla olan (çok sert su) su alanlarında ve suyun 95°C veya daha yüksek sabit sıcaklıkta tutulduğu uygulamalarda iyon değişimi gibi bir işlem kullanılarak su yumuşatılması önerilir.

 

İyon değişimi


İyon değişimi, sert suda bulunan magnezyum ve kalsiyum iyonlarını sodyum veya hidrojen iyonları gibi diğer iyonlarla değiştirerek sert suyu yumuşatmak için kullanılan bir işlemdir. Kireç önlemenin aksine, iyon değişimi sert mineralleri fiziksel olarak uzaklaştırır, kireci azaltır ve suyu, örneğin ticari kahve makinelerinde sabit yüksek sıcaklıkta tutulduğu uygulamalar için uygun hale getirir.

İyon değişimi en yaygın olarak, normalde küçük boncuklar şeklinde gelen bir iyon değişim reçinesi kullanılarak gerçekleştirilir. Bazı Su Yumuşatıcılarda benzer tipte bir reçine kullanılır ve su yumuşatıcı durumunda reçine, reçinenin etkisiz hale gelmesini önlemek için periyodik olarak yeniden şarj edilmesi gereken sodyum iyonlarını kullanır. Su filtreleri genellikle kapalı üniteler olduğundan, filtreyi yenisiyle değiştirmeniz yeterlidir; ancak
 

İçme suyunda bulunabilecek tuz (sodyum) miktarı yasal olarak 200 miligram/litre ile sınırlı olduğundan, sodyum iyonlarını kullanan reçineler genellikle içme suyu filtrelerinde kullanılmaz . Sodyum iyon değişimi tuz seviyelerini arttırdığından, filtreler için hidrojen bazlı iyon değişim reçinesi tercih edilen seçenektir.

Ters osmoz


Ters ozmoz (RO), çözünmüş inorganik katıların (magnezyum ve kalsiyum iyonları gibi) sudan geçmesini ancak kirletici maddelerin çoğunun geride kalmasını sağlayacak şekilde basınç altında yarı geçirgen bir membrandan zorlanmasıyla sudan uzaklaştırılması işlemidir.

Ters ozmoz, suyu arıtmanın son derece etkili bir yoludur ve suyu daha az kirletici madde kalacak şekilde geri döndürmek için genellikle mekanik (tortu) filtre ve emme (aktif karbon) filtre gibi bir dizi başka filtreyle birleştirilir.

Ters ozmoz sistemleri, suyu membrandan geçirmek için su basıncını kullanır, dolayısıyla elektrik kullanmaz, ancak drenaja gönderilmesi gereken belirli miktarda atık su üretilir. Çok aşamalı su filtrelemede yer alan ekstra filtreler, ters ozmoz ünitesini diğer filtreleme yöntemlerine göre daha pahalı hale getirebilir ancak %99,9 saf suyun gerekli olduğu uygulamalarda, RO, mevcut suyun arıtılmasında giderek daha fazla kullanıldığı için mevcut en iyi filtreleme seviyesini sunar.

Kombinasyonlar


Her filtreleme yönteminin neleri giderebileceği konusunda sınırlamaları vardır; bu nedenle çoğu su filtresi veya filtreleme sistemi, belirli bir su saflığı düzeyi elde etmek için yöntemlerin bir kombinasyonunu kullanır. Bir örnek vermek gerekirse, ev tipi su sürahisi filtreleri genellikle mekanik, absorpsiyon ve iyon değişimini kullanacakken, hat içi filtreler, eğer filtre kireç oluşumunu önleyecek şekilde tasarlanmışsa olası sekestrasyon dahil olmak üzere mekanik ve absorpsiyonu kullanacaktır. Ters ozmoz sistemleri, RO sisteminin kaç aşamalı olduğuna bağlı olarak mekanik, absorpsiyon ve tabii ki ters ozmozdan yararlanabilir.

Suyun filtrelenebileceği beş farklı yöntemi ve bunların nasıl birleştirilebileceğini anladığınızda, herhangi bir uygulama için ne tür filtrelere ihtiyacınız olduğunu belirlemenin daha kolay olacağını umarız.

Şu an burada gösterilecek ürünümüz yok.

bottom of page